Általános információk az egyetemről

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  Moodle  ISSUU  Könyvtár 
Általános információk az egyetemről

Itt az Egyetemről olvashatsz bővebb információkat.

Röviden az Egyetemről

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) 2001 óta van jelen a romániai felsőoktatási intézmények között. Létrejöttét a magyar állam támogatása tette lehetővé. A Sapientia EMTE négy helyszínen működik - Csíkszeredában, Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Sepsiszentgyörgyön. Jelenleg közel 2100 diák tanul az egyetemen mintegy 300 hazai oktató és külföldi vendégtanár irányításával.

Minőségre törő, versenyképes, a nemzetközi elvárásoknak is megfelelő egyetem, amelynek célja olyan szakemberek képzése, akik az egyetemi oklevél megszerzése után itthon és az európai közösség bármely országában megállják a helyüket.

Az Egyetem szervezeti felépítése

Az egyetem központi hivatalai (a Rektori Hivatal, a Gazdasági Főigazgatóság, illetve az egyetemet fenntartó Sapientia Alapítvány) Kolozsváron működnek.

A Csíkszeredai Karon jelenleg hat Tanszék működik: Biomérnöki, Élelmiszertudományi, Gasdaságtudományi, Humántudományok, Társadalomtudományok és Üzleti tudományok.

A Kolozsvári Kar keretében négy Tanszék működik: Környezettudományi, Jogtudományi, Média, Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok. 

A Marosvásárhelyi Karon hat Tanszék működik: Alkalmazott Nyelvészet, Alkalmazott Társadalomtudományok, Gépészmérnöki, Kertészmérnöki, Matematika-Informatika, Villamosmérnöki. 

Az Egyetem jogi helyzete

Az intézmény akkreditációs felmérését 2009 júniusában kérvényezte az egyetem. A felmérési eljárás lebonyolítása nyomán született pozitív szakvéleményezés eredményeként az ARACIS 2010. július 22-én döntött az intézményi akkreditáció jóváhagyásáról. E szakmai döntés után vált lehetővé az akkreditált egyetem törvény általi létrehozása, amelyhez a román kormány határozata és a parlamenti döntés is szükséges volt.

Románia parlamentjének képviselőháza 2012. február 28-i ülésén megszavazta a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem akkreditálását, majd ezt a döntést 2012. március 30-án Traian Băsescu államfő is kihirdette. A döntés egy többéves folyamat lezárását jelenti: az egyetem felkerült az akkreditált felsőfokú oktatási intézmények listájára, és teljes jogú tagja lett az országos tanügyi rendszernek.

Az akkreditáció ugyanakkor azt is jelenti, hogy az egyetem nemcsak a felvételi és az oktatás megszervezésére jogosult, hanem a jövőben az államvizsga megszervezése is saját hatáskörébe tartozik, a hallgatók számára pedig a Tanügyminisztérium által elismert oklevelet és képzést igazoló okiratokat is kibocsáthat. Röviden ez azt jelenti, hogy az újonnan beiskolázott hallgatók immár az egyetemen államvizsgázhatnak és sapientiás diplomát kapnak.

Ugyanakkor a döntés az egyetemet feljogosítja arra, hogy mesteri képzéseket indítson, európai hallgatói és oktatói csereprogramokban vegyen részt, EU-s pályázatokon induljon, és élvezhesse a román állam támogatását is.

Csatlakozás a bolognai folyamathoz

A Bologna-folyamat célja az európai felsőoktatás ésszerű harmonizációja. E folyamat eredményeképpen a Bolognai Nyilatkozatot aláíró országok felsőoktatási rendszerei egy nagy európai rendszer, az Európai Felsőoktatási Térség részeivé válnak (2010-ig).
A tagországok felsőoktatási rendszerei közötti átjárhatóság, a képzési programok közötti szabadabb mozgás csak néhány a többciklusú képzés előnyei közül. Az egységessé váló Európában egyre többen készülnek külföldi továbbtanulásra, munkavállalásra. Emiatt szükség van egy olyan egységes rendszerre, amelyben mindenki tudja, hogy az adott okle-vél és végzettség mire jogosít. Az Európai Felsőoktatási Térségben kiadott egyetemi okleveleket elismerik egész Európában. Az oktatás diákorientált és az oktatásszervezés az európai kreditrendszer alapján működik, mely lehetővé teszi a modern oktatási-tanulási módszerek bevezetését és a diákok mobilitását intézményeken belül és között.

Mit jelent a többciklusú képzési rendszer?

Az egységes Európai Felsőoktatási Térséghez történő csatlakozást szolgáló többci-klusú képzés (alap-, mester- és doktori képzés) több választási lehetőséget teremt, ezzel -több időt hagyva a hallgatóknak tanulmányaik során képességeik felismerésére.

Az első képzési szint az alapképzés (Bachelor, BA) mely 6-8 féléves. Fő célja, -hogy lehetővé tegye a munkaerőpiacon való elhelyezkedést biztosító diploma megszerzé-sét, ezért az alapképzés során a gyakorlati képzés kap nagyobb hangsúlyt. Ugyanakkor megfelelő elméleti alapozást nyújt a tanulmányok folytatásához mesterképzési ciklusban.

A második, az alapképzésre épülő ciklus a mesterképzés („Master" fokozat, MA) általában 2-4 féléves, mely specializáltabb végzettséget ad, nagyobb elméleti hangsúllyal. A mesterképzés az előző, alapképzésben elsajátított ismeretek után többirányú szakosodás-ra ad lehetőséget. A többciklusú rendszer előnye, hogy bizonyos szakirányú alapképzés -után nem csak az adott szakterülethez tartozó mesteri szint elvégzését engedi meg. Azaz -pl. a humán alapképzettségűeknek is lehetőségük van a közgazdaságtudomány valamely szakterületén elvégezni a mesterképzést, ha megfelelnek a felvételi követelményeknek.

A mesterképzésnek két lehetséges folytatása van: a munkaerőpiac és a továbbtanu-lás. A harmadik, három éves ciklus a doktori képzés (PhD, illetve DLA-fokozat), amely -a tudományos fokozat megszerzésére készít fel.

E folyamatot követve a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem is átalakította képzési kínálatát: a 2005/2006 tanévtől az érvényes kormányhatározatban (1175/2006, illetve 676/2007) meghatározott képzési ágak keretén belül a Sapientia EMTE alapszako-kra szervez felvételit.

Nemzetközi kapcsolatok

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem együttműködési szerződést kötött a Debreceni Egyetemmel, a Budapesti Gazdasági Főiskolával, a Budapesti Corvinus Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, a komáromi Selye János Egyetemmel, a Nyíregyházi Főiskolával, a Kecskeméti Főiskolával, a soproni Nyugat-Magyarországi Egyetemmel, a Veszprémi Pannon Egyetemmel stb.

Az együttműködési kapcsolatrendszer kiépítése lehetőséget biztosít a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen folyó oktatás és tudományos kutatás fejlesztésére, vendégtanár-programok, diákcsere-programok lebonyolítására a társintézmények keretén belül.

A Könyvtár

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem minden kara saját kari könyvtárral, olvasóteremmel és internet-hozzáféréssel rendelkezik. A könyvtárállomány folyamatosan -új szakirodalommal, folyóiratokkal bővül. A könyvtárban található könyv- és folyóiratállo-mányon kívül a Sapientia EMTE hálózatához csatlakozott minden számítógépről elérhető -az Elektronikus Információ Szolgáltatás, amelynek keretében a magyar Oktatási Minisztérium hozzáférést biztosít elektronikus információforrásokhoz, elektroni-kus folyóiratokhoz (EBSCO) a felsőoktatási intézmények számára. Az EISZ a világ kb. 20 000 elektronikus tudományos folyóiratának több mint felét lefedi.

Diákélet

A Sapientia EMTE mindhárom helyszínén működik a Hallgatói Önkormányzat (HÖK), amelynek alanyi jogon tagja minden, az Egyetemre beiratkozott diák. A HÖK elsődleges célja a diákok érdekképviselete. A diákokat érintő kérdésekben az egyetem vezetősége -és a diákképviselők közösen döntenek. A HÖK feladatai közé tartozik a diákélet megszerve-zése, különböző rendezvények, például gólyatábor és -bál, diáknapok, bulik, kosárlabda-, és focimérkőzések, filmklub, táncház, társasági tánc, kézműves műhelyek, színjátszó kör, fiatal költők estje, Tudományos Diákköri Konferencia, tanulmányi körök stb. szervezése, diákla-pok működtetése.
A HÖK szolgáltatói tevékenységet is folytat. Információs irodát működtet, ahol a diákok tanácsot kérhetnek a különböző egyetemi problémákkal kapcsolatosan. Lehetőséget teremt a tájékozódáshoz a külföldi ösztöndíjakról, a tanfolyamokról, diákmunkát közvetít, albérletkeresésben nyújt segítséget, diákújságot működtet.

A HÖK-öt pénzügyileg az egyetem támogatja, de ezen kívül egyéb forrásokból is (pályázatok stb.) gazdálkodhat.

Sikeres diákok

A Sapientia EMTE hallgatói komoly sikereket értek el különböző szakmai rendezvé-nyeken. Az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferenciákról számos díjjal tértek haza az informatikus, szociálpedagógus, média szakos és közgazdász hallgatók, a legjobb hallgatók a Magyarországon megszervezett Országos Tudományos Diákköri Konferenciára is -továbbjutottak, ahol eredményesen szerepeltek és kiváló helyezéseket értek el.

A marosvásárhelyi kommunikáció szakos diákok a Bukarestben évente megszervezendő Országos Kommunikációs Olimpiászon 2005-ben második díjat nyertek, és különösen kimagasló eredménynek számít a csíkszeredai közgazdász hallgatók csapatának eredménye a budapesti Corvinus Egyetemen 2005 márciusában megrendezett VI. Országos Esettanulmány Versenyen, ahol II. helyezést értek el.

A filmművészet, fotóművészet, média szakos hallgatók a Sapientia EMTE által hagyományosan szervezett Filmművészeti Konferencián, de más hazai és nemzetközi filmszemléken is sikeresen szerepelnek. A legutóbbi siker Felméri Cecília végzős hallgatóé, aki a 39. Magyar Filmszemlén Kakukk című kisjátékfilmjével elnyerte az Edupress Oktatási Hírportál és az Országos Diákzsűri által felajánlott Legígéretesebb fiatal tehetség díjat. 2011. szeptember 19-23. között Călăraşiban tizenharmadára megszervezett 7 Arte fesztivál nagydíja szintén Felméri Cecíliáé a Mátyás, Mátyásért, míg Visky Ábel Csobbanása a diákfilmes szekcióban dicséretet kapott.

Az Egyetem vezetői

Hírek
2024-05-13
2024-05-13
2024-05-08
2024-05-06
Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Marosvásárhelyi Kar

Marosvásárhely/Koronka,  Calea Sighișoarei nr. 2.
Postacím: 540485 Târgu-Mureş, O.p. 9, C.p. 4


Tel: +40 265 206 210, fax: +40 265 206 211
E-mail: office@ms.sapientia.ro

btz webdesign