Beszámoló az Egészségfejlesztés szakkollégium programjairól

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  Moodle  ISSUU  Könyvtár 
Beszámoló az Egészségfejlesztés szakkollégium programjairól

A teljes beszámoló letölthető innen.    

Budapesti tanulmányút 2020. február 24.-március 1.

PROGRAM  

Február 24., hétfő Indulás: 16.45 órakor, Marosvásárhely, repülőtér  

2020. február 25., kedd 14-17 óra között: Fő az egészség! Tankonyha program

Vezeti: dr. Füzi Rita. Helyszín: Törökvész Úti Általános Iskola 1025 Bp. Törökvész u. 67.

Résztvevők: 6 fő szakkollégiumi hallgató (A csoport)  

2020. február 26., szerda 8-11 óra között: Parasport Nap, beszélgetés para sportolóval, parasportok gyakorlati kipróbálása

Vezeti: dr. Füzi Rita Helyszín: Áldás Utcai Általános Iskola, 1025 Bp. Áldás u. 1.

Résztvevők: mindenki  

12-20 óra: Egészségfejlesztés szakkurzus, iskolai egészségnevelés kortársoktatás módszerével, I. rész

Helyszín: Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar, Vas u. 17

Vezeti: dr. Feith Helga Judit

Résztvevők: mindenki  

2020. február 27., csütörtök 8-20 óra: Egészségfejlesztés szakkurzus, iskolai egészségnevelés kortársoktatás módszerével, II. rész

Helyszín: Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar, Vas u. 17

Vezeti: dr. Feith Helga Judit

Résztvevők: mindenki  

2020. február 28. reggeltől estig és 29., reggeltől délutánig Ritka Maraton – Rare Marathon ötletverseny

Helyszín: 1125, Budapest, Kútvölgyi út 2.

Résztvevők: a versenyre felvételt nyert hallgatók  

Aki nem vesz részt a Ritka Maraton ötletversenyen:  

2020. február 28., 8-9.30. Egészség és társadalom előadás

Oktató: Szalóczy Nóra

Helyszín: Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar, Vas u. 8 (Uránia Filmszínház buszmegálló), teremszám a későbbiekben

Résztvevők: mindenki, aki nem vesz részt a Ritka Maratonon  

2020. február 29., 10-17.00 Ritka betegségek világnapja Szakmai előadások meghallgatása (2 kötelező), szórakoztató programokon való részvétel (tetszőleges)

Helyszín: Mezőgazdasági Minisztérium, 1146 Budapest, Vajdahunyad sétány, Vajdahunyad Vár

Két kötelező előadás meghallgatása és a tetszőleges programokon való részvétel  

2020. március 1., vasárnap Visszaindulás: 14.15 óra, Ferihegy (budapesti idő!)  

Résztvevők: az Egészségfejlesztés szakkollégium hallgatói  

Ebből 12 fő a Nemzeti Tehetség Program NTP-SZKOLL-19-0072 számú pályázat támogatásával, további 3 fő a Makovecz ösztöndíjprogram támogatásával.

Névsor:  Bölöni Melinda-Emőke, Blága Barbara, Borbély Tímea-Bernadett, Gábor Éva, Göndör Dalma, László Kamilla-Dorottya, Mátyás Izabella, Pop Tímea-Brigitta, Poptofalean Ágota, Ravasz Viktória, Tróznai Kinga-Mónika, Varga András A Makovecz-ösztöndíj támogatásával vettek részt: Albert Eszter, Bereczki Henrietta-Szilvia, Csíki Ruth-Debóra   

BESZÁMOLÓK                                                

Tankonyha program

A csoport

Budapesten 2020 02 25-én délután négy órai kezdettel a Törökvész Úti Általános Iskolában megrendezésre kerülő tankonyha programon vettünk részt, ahol a program elején megismerkedtünk a különböző konyha higiénés szabályokkal. A későbbiekben a gyerekekkel négy csoportban különböző ételeket készítettünk el. Sütöttünk perecet, készítettünk levest és főételt. A gyerekek igazán élvezték ezt a tevékenységet, és a végén igazán finom ételek kerültek az asztalra. A program célja az egészséges életmódra és táplálkozásra tanítani a gyerekeket.

B csoport

Egy tankonyha programban vettünk részt, amit Dr. Füzi Rita vezetett. A helyszín a Törökvész Úti Általános Iskola volt. A mi csoportunkból heten vettünk részt.

Egy általános iskolából érkeztek gyerekek, akik különböző ételeket készíthettek el, és ebben segítettünk mi is. Az iskolások a főzés előtt kaptak tájékoztatást és receptet is, hogy hogyan készítsék el az általuk kijelölt ételt. Minden diáknak nagyon tetszett ez a program, ügyesen és jól teljesítettek.

A program végén mindenki megkóstolhatta a főzött ételeket. Én nagyon élveztem ezt a programot. Szerintem mi nagyok is tanultunk belőle valamit.

 

Parasport nap egy budapesti általános iskolában

Napunkat egy olimpikon pingpongozó, parasportoló nő előadásával indítottuk, aki elmesélte nekünk és a hetedik osztályos tanulóknak, hogy milyen nehézségeken ment keresztül, míg elérte céljait. Amikor a legtöbb orvos lemondott róla, akkor jött az az orvos, aki vállalta, hogy több műtét árán megtesz mindent azért, hogy az ő betege járni tudjon. Így történt az, hogy a sikeres műtétek után bicegve ugyan, de járni tudott a ma olimpia szinten sportoló nő, aki ennek a sportnak, a versenyeknek és a kitartásának köszönhetően szinte bejárta az egész világot. Részt vettünk a későbbiekben néhány testnevelés órán, amit parasportolók tartottak az iskolás gyerekeknek. Különböző játékokat játszottak, ahol kéz, láb, illetve látás nélkül kellett teljesíteniük, így közelebbről is megtapasztalhatták, hogy milyen érzés lehet egy parasportolónak. A következő parasport a csörgőlabda volt, ahol egy vak fiú bemutatta a játék szabályait és elmesélte, hogy ugyanolyan teljes életet él, mint bármelyik másik ember. Emellett pedig lehetőséget adott a gyerekeknek, hogy kérdéseket tegyenek fel neki bármiről, ami azzal kapcsolatos, hogy hogyan boldogul ő a mindennapokban. Az utolsó tevékenység a vakfoci volt, ahol a jelen lévő vakon focizó fiatalok annyira ámulatba ejtően ügyesen bántak a labdával, hogy nehezen volt elhihető, hogy ők tulajdonképpen nem a látásukra, hanem a hallásukra hagyatkoznak a játék közben.

A parasportolók készségesen válaszoltak a gyerekek és az általunk feltett kérdésekre mindegyik programon. Tanulságos és motiváló volt számunkra látni, hogy ezek a sportolók mennyi mindent megtesznek azért, hogy sportolhassanak, és ugyanolyan életet élhessenek, mint azok a társaik, akiket nem gátol semmiféle fizikai rendellenesség, és hogy bármit elérhetünk ha igazán akarjuk és sosem adjuk fel.

 

Egészségfejlesztés szakkurzus – KÖTELEZŐ PROGRAMELEM

(A teljes prezentáció megtalálható ebben a dokumentumban.)

Ritka betegségek világnapja - Konferencia

Beszámolómat azon emlékeimből, élményeimből állítom össze, amelyek számomra igen izgalmas vagy érdekes megfigyelések, tapasztalatok voltak.

Kezdetben a helyszínt említeném meg, amely a Vajdahunyad vára volt, azon belül a Mezőgazdasági Múzeumban talált helyszínt ez a program sorozat.

Elég hatalmas tömeg volt, sok beteg személyt láthattam, ami sajnálatos módon nem volt újdonság számomra. De ami annál is inkább az a magyarországi rendszerek hálózata, amely arra törekszik, hogy minél jobb módot találjanak arra, hogy ezekkel a problémákkal küzdő személyeknek, családoknak az életüket valamivel könnyebbé, jobbá, és hatékonyabbá tegyék. Sok szociológiai, és más egyéb jellegű előadás volt ezen témákban. De ami a legérdekesebb volt számomra, és ami mindig is érdekelt, az a génsebészeti része, ennek az előadásnak köszönhetően megtudtam, hogy hogyan is működik a gének általi oltás formájában történő kezelés, génmódosítás.

Felettébb mulattató, szórakoztató volt az a remek hangulat, amelyet az egyes zenekarok biztosítottak, táncosok, és megemlíteni való, hogy ezeket a programokat a fogyatékkal élő emberek, gyerekek adták elő. A szívem teljes mértékben könnyben volt, mikor láttam azt a sok fiatal, kicsi gyermeket, akiknek sajnos valami komoly betegségük van, és soha nem voltak és lesznek képesek egy olyan gyermekkort megélni, mint például én vagy azok, akik megélhetnék, de a telefonjuk nyomkodása sokkal fontosabb.

Hálás vagyok ezért a lehetőségért, amelyet kaptam és, hogy élhettem vele, új törekvéseket láthattam, hallhattam, tapasztalhattam, és nem csak ezek, hanem tanulhattam ezen emberek látván az életemre vonatkoztatva is.

 

Ritka Maraton – Rare Marathon ötletverseny

A Ritka Betegségek Világnapján a RIROSZ 2008 óta szervez tevékenységeket. Ehhez kapcsolódik a Ritka Maraton ötletverseny, melynek célja a ritka betegségekkel élők életminőségének növelése. Az ötletverseny keretében 18-25 év közötti egyetemi hallgatók csapatokban dolgoztak innovatív ötleteken és azok megvalósíthatóvá tételén.

Az Egészségfejlesztés Szakkollégium hallgatói közül 5 fő vett részt a megmérettetésen: Albert Eszter, Bereczki Henrietta-Szilvia, Bölöni Melinda-Emőke, Csíki Ruth-Debóra és Ravasz Viktória.

A kétnapos rendezvény programja valamint a hallgatóink által nyert díjak ebben a dokumentumban láthatók. 

A Ritka Maratonról és a Ritka Betegségek Világnapja c. eseményekről bővebben itt olvasható:

https://ritkanap.rirosz.hu/eddigi-ritka-napok

beszámolót a tanulmányúton részt vett szakkollégiumi hallgatók közül a következő személyek állították össze:

Szöveg: Albert Eszter, Borbély Tímea-Bernadett, Csíki Ruth-Debóra, László Kamilla-Dorottya,

Ravasz Viktória, Tróznai Kinga-Mónika

Fotók: Mátyás Izabella

Marosvásárhely-Koronka, 2020. március 22.

 

Az Egészségfejlesztés Szakkolégium támogatója az Emberi Erőforrások Támogatáskezelő Nemzeti Tehetség Program (NTP-SZKOLL-19-0072)

 

 

beszámolót összeállította és ellenőrizte:

dr. Sántha Ágnes, egyetemi adjunktus, az Egészségfejlesztés Szakkollégium vezetője           

Marosvásárhely-Koronka

2020. december 21.

Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Marosvásárhelyi Kar

Marosvásárhely/Koronka,  Calea Sighișoarei nr. 2.
Postacím: 540485 Târgu-Mureş, O.p. 9, C.p. 4


Tel: +40 265 206 210, fax: +40 265 206 211
E-mail: office@ms.sapientia.ro

btz webdesign