Kósa Mária

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  Moodle  ISSUU  Könyvtár 
Kósa Mária

2021 áprilisában jelentkeztem szakmai mobilitásra az Erasmus+ keretein belül, aztán végül 2021. július 6-án utaztam ki és rá két napra, 8-án kezdtem el a gyakorlatot Budapesten, a Steppe Design Kft tájépítész irodában. Az első napom előtt kicsit izgultam, hogy minden rendben legyen, ne késsek el, keltsek jó benyomást, elvégre két kerek hónapot kell a cégnél töltenem. A tömegközlekedés aztán csak kifogott rajtam az első napon, de végül sikerült időben odaérnem. A főnök, Nemcsok Márton, megadta a kapukódot, majd az ajtóban várt nagyon kedvesen és a kezembe nyomott egy idéglenes belépő kártyát, amit az ott létem alatt használhatok, majd bevezetett az irodába ami a Hungaro-Austro Plan Építészeti Tervező és Tanácsadó Kft berkein belül tevékenykedett más tervezői irodák mellett a Margit Körúton. Márton mellett még három kolléganő dolgozott a cégnél, akik nagyon kedvesek és segítőkészek voltak bármilyen nehézség esetén, amibe ütköztem (és el kell mondani, hogy elég sok ilyen volt). Egy gyors ismerkedés után kaptam egy gyorstalpalót az AutoCAD használatáról, mivel az egyetemen szerzett tudásom igen csekély volt és azt a kevés ismeretet is elfelejtettem, az egy év alatt. Mivel hasonló elven működik, mint az ArchiCAD, elég gyorsan megtanultam használni a programot. Napról napra egyre több parancsot tanultam meg használni.

A cég érkezésemkor éppen Csongrád város főtereivel foglalkozott, és próbáltak engem is bevonni ebbe a munkába. Mivel gyakorolnom kellett az AutoCAD-et, azt a feladatot kaptam, hogy a metszeteket készítsem el az eredeti terepadottságok és utána a tervezett állapot esetében. Ez nem egy könnyű feladat egy kezdő AutoCAD-ben dolgozó számára. Sok kérdésem volt, majdnem minden tízedik percben elakadtam, így az első hetem erre rá is ment, de megérte, mert nagyon sok parancsot megtanultam. Ilyeneket, mint például: TRIM ( egy vonal mentén vágni), EXPLOD (robbantani), BLOCK ( blokkot létrehozni), BOUNDARY ( formát létrehozni) , HATCH (forma kitöltése és ennek szerkesztése), emellett vonalak húzása, görbítése, új pont hoozáadása, pont kitörlése, mindenféle szerkesztése, stb.

Második héten Márton elutazott Csongrádra, beszélni kellett a polgármesterrel és az illetékesekkel a tervekről és magával vitt engem és egy másik kolléganőmet. Előzetes megbeszélések alapján bemutattuk nekik, hogy hogyan halad a játszótér, illetve a pavilon tervezése. Néhány észrevételt, meg javaslatot adtak, megbeszéltük, hogy hogyan haladjunk tovább, aztán mivel én még nem voltam a helyszínen, azt is körbesétáltuk. Ezek után még voltunk Szegeden egy útépítésnél, az útsorfák védelmét ellenőriztük le, aztán mentünk vissza Budapestre.

Eközben újabb projektet kaptunk, a helyszín Kecel, a Szentháromság tempolom kertje. Miután a geodéta elküldte a felmérést, mi is kilátogattunk a helyszínre körbenézni és megcsinálni a fakatasztert. Az én feladatom volt a táblázat kitöltése, amibe a következő adatok kerültek be, minden fáról és cserjéről: sorszám, latin név, magyar név, korona átmérő, törzs átmérő és az esetleges rendellenességek és betegségek. A templomkertben végül összesen 145 fa és cserje lett felmérve. Ebedeltünk, majd hazamentünk. Másnap én vittem be Excel táblázatba a fafelmérés adatait, valamint az AutoCAD alaprajzra is berajzoltam őket sorszámmal és latin névvel ellátva. Ezután kezdtünk el ötletelni, kitalálni a koncepciót, ami úgy zajlott, hogy kinyomtattuk A2 méretben az alaprajzot, skiccpauszra berajzoltunk minden elemet, ami nem mozdítható, majd mindenki ceruzával a kezében a rajz fölé állt és közösen találtuk ki az útvezetést, a burkolatok típusát, a főbb funkciókat. Ezt a firkát egy ember kidolgozta lapon, és beszkennelte. Én közben gyűjtöttem előképeket a megbeszélt burkolatokról, bútorzatokról, növényhasználatról, játszótéri elemekről, építményekről és Photoshopban szépen összeszerkesztettem őket A3-as lapokra. Ezt és a beszkennelt kézi rajzot vitte Marci a plébánoshoz, akinek nagyon tetszett a vonal amin elindultunk, így AutoCAD-be is be lehetett vinni az alaprajzot és azon dolgozni tovább.

Ezekkel párhuzamosan egyéb feladatokat is kaptam. A csongrádi projekthez szükséges rétegrendek részletes tervrajzait is rám bízták, ami elég mély víz volt számomra, mert még soha nem csináltam ilyent. Megbeszéltük, hogy milyen burkolatok találkozását dolgozzam ki, majd nekiláttam és legjobb tudásom szerint megcsináltam. Ez néhány nap munkája, majd kinyomtattam és átküldtem Marcinak, hogy javítsa ki. Mondani se kell, hogy tele volt hibákkal, amit ki kellett javítsak, erre újabb két nap ment rá. Ezzel a feladattal nagyon sokat tanultam. Amikor első nap nekiálltam, nem hittem hogy meg tudom csinálni, de a végére egészen belejöttem és kezdtem érteni is, mit csinálok.

Augusztus közepén új tervezési területet kaptunk Tiszfüreden, a Tisza-tó partján. Az ott lévő camping tulajdonosa keresett fel, hogy szeretné felújítani a campinget, folyamatban van néhány lombház építése és ezzel egyidejűleg szeretné a környezetét is hívogatóbbá tenni a turisták számára. Gyönyörű volt a tó, gazdag élővilággal rendelkezik, ezt mindneképp figyelembe kell venni. Körbevezetett a területen és elmondta, hogy mik a tervek a jövőre nézve, hová mi fog épülni, mi meg ennek tudatában nekifogtunk ötletelni. Ebből a projektből nem jutott számomra feladat, mert nagyon kevés munka volt vele és egy ember csinálta, csak a helyszín bejárásán voltam jelen.

A csongrádi projekt engedélyeztetési tervének leadása nagyon közeledett, így az volt az elsődleges feladat, amiből nekem is kijárt a részem. A bontási és fakivágási terv alaprajzát kellett javítgatnom és minden kis darab burkolat területét megmérni és bevezetni egy Excel táblázatba. Ez nem volt kevés munka, egy majdnem egy hetet dolgoztam vele, közben a másik kolléganőm a kivágandó, átültetendő és kalodázandó fákat végelgesítette. Ezután közösen leellenőriztük a mennyiségeket, hogy biztosan helyes legyen minden. Mivel néhány mennyiség nem talált, voltak bonyodalmak, de végül kibogoztuk és sikerült elküldeni.

Ugyanehez a projekthez készítenem kellett egy tört metszetet a sportpálya kerítéséről, felül- és oldalnézetből, részletes leírásokkal, méretezésekkel, kivitelezési szinten. Itt ugyancsak sok kérdés volt bennem, hasonlóan, mint a rétegrendek részletrajzainál, de segítséggel ezt is sikerült megcsinálnom. Ez volt a legutolsó feladatom, mielőtt haza jöttem volna.

Összességében elmondhatom, hogy nagyon sok feladatban hagytak engem önállóan dolgozni és megbíztak a munkámban, ami nagyon jól esett és motiváló volt. A fent elmlített feladatok kiemelten sok időt vettek fel, sokat tanultam általuk, viszont ezek mellett még kaptam apróbb feladatokat, amiket külön nem emeltem ki. Kisebb szerkesztések, tervlapok hajtogatása, lefűzése mappába, különböző tervlapok kimentése, renszerezése, ellenőrzése. Ezek nem voltak többek néhány óra munkánál. Számomra ez a két hónap hasznosabb volt, minden eddigi gyakorlatozásnál, nagyon örülök, hogy nem hagytam ki és remélem még lesz lehetőségem hasonló tapasztalatokat gyűjteni.

  

 

Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Marosvásárhelyi Kar

Marosvásárhely/Koronka,  Calea Sighișoarei nr. 2.
Postacím: 540485 Târgu-Mureş, O.p. 9, C.p. 4


Tel: +40 265 206 210, fax: +40 265 206 211
E-mail: office@ms.sapientia.ro

btz webdesign