Kovács Róbert-Zoltán

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  Moodle  ISSUU  Könyvtár 
Kovács Róbert-Zoltán

A nevem Kovács Róbert-Zoltán, másodéves kertészmérnök hallgató. A szakmai gyakorlatomat a Virágoskút Kertészeti Kft.-nél Balmazújváros mellett végeztem 2021 nyarán. Ez a gazdaság volt a legelső biogazdaság Magyarországon és napjainkban talán az egyik legnagyobb is. Rózsa Péter a gazdaság vezetője nagyon bölcs, céltudatos és határozott jellemű ember, nagyon nagy tudással rendelkezik és ezért választottam azt a gazdaságot mert tudtam, hogy tőle rengeteget lehet tanulni.

A mobilitást június 28-án kezdtem meg. A kiutazás egyszerű volt, mert a szaktársam is ott végezte a szakmai gyakorlatát és így az ő autójával utaztunk ki. A szakmai gyakorlat, mint tevékenység, nem igazán volt ott az első az életstílus miatt és mellékesnek is bizonyult. Napi 11-12 órát dolgoztam átlagosan, egyetlen szabadnapom a vasárnap volt. A gazdaságban biztosítva volt a szálláshely és az étkezési lehetőség. Minden reggel ifjú Rózsa Péternél kezdtem dolgozni az elején 5 órától, később 6 órától majd az utolsó hetekben 7 órától kezdődött a munkaprogram. Az idős Rózsa Péterrel abban egyeztünk meg, hogy minden nap 10 órai kezdéssel végzem a feladataimat amit arra a napra megbeszéltünk. Minden nap volt 15 perc reggeli szünet és azon kívül 1 órás ebédszünet amit arra használtam ki, hogy egy gyors ebéd elfogyasztásával nyerjek fél óra alvás időt ami nagyon sokat segített. A munka befejezési időpontja az általában rugalmas volt attól függően, hogy haladtam a dolgommal. Általában este 6-kor fejeztem be a munkát de volt olyan is, hogy fél vagy akár 8 óráig is eltartott. Mind az idős Rózsa Péter, mind az ifjú Rózsa Péter nagyon barátságosak, segítőkészek voltak ezért hamar ment az összeismerkedés velük. Most is jó érzés tölt el ha rájuk gondolok.

A szaktársammal együtt a mi feladatunk volt a paprika tekerése, paradicsom kacsozása és fektetése, padlizsán szedése, koktél paradicsom szedése, gyomlálás a cékla ágyásban, ugyanis fontos része ez a folyamatnak, mivel nem használnak gyomirtó szereket, így mechanikai úton kell elvégezni a gyomirtást. Egyik nap ki kellett pucolni a padlizsán elszáradt leveleit a tövek alól. Nem volt rossz feladat, csak mivel a padlizsán levele tele van durva szemcséjű pollennel, nagyon irritált minket és kb. 5-10 percenként tüsszenteni kellett, meg nagyon fullasztó hatást idézett elő, amit még másnap is lehetett érezni. Rengeteg új gyomnövényt és gyógynövényt ismertem és tanultam meg, ugyanis minden nap Péter bá megmutatott egy új, számomra ismeretlen növényt.

Augusztusban ránk hárult a szeder, málna szedése, metszése, emellett alma meg körte szedés, kaszálás, zöldség betakarítás és rengeteg más feladat. Úgy érzem rengeteget tanultam és tapasztaltam ott a kinti életből. Bepillantást nyertem a bio termelésbe, hogy hogyan lehet vegyszer nélkül termelni, a biológiai növényvédelembe, és őshonos állatok tenyésztésébe. Augusztus 29-én volt a minden évben megrendezett Kézműves vásár és főzőverseny és az idén hozzá volt csatolva a pásztortalálkozó is. Rengeteg fantasztikus előadást láthattunk, megismerkedtem új emberekkel és sok vagány tárgyat vásároltan. Megtanultam rendszerben gondolkodni, nemcsak a részt látni, hanem az egészet összefüggésében kell értelmezni. Mindenkinek megvan a maga saját feladata, de azt felelősséggel kell elvégezni, mert másokra is kihat. Ez a hely megtanított arra hogy bármilyen nehéz is a munka ha egy jó közösséggel kell végezned akkor észre sem veszed mennyire nehéz. Minden egyes dolgozóval jó kapcsolatba kerültem, és nehéz volt a mobilitás végén az elválás.Remélem a jövőben is lesz lehetőségem tanulni, fejlődni, hasonló élményekben és érzésekben gazdagodni, egy új helyen, más emberekkel.Ez a szakmai gyakorlat hozzá járult, hogy majd a jövőben jó szakemberré váljak.

Nagyon örültem, hogy a szaktársammal mentünk ki, ugyanis így nem voltam egyedül a szálláshelyen és a munka elvégzésében is tudtuk egymást segíteni. Pl. volt egy nap mikor egyedül kerültem be málnát szedni egy elég nagy területre. Egész délelőtt szedtem, mert rengeteg volt rajta, és délutánra már teljesen elment a kedvem a szedéstől, de ekkor megérkezett a szaktársam akinek akkor volt a születésnapja és ő aznap nem akart dolgozni. Éppen a városból jött vissza és látva hogy én még nem végeztem, önzetlenül segített nekem. Számomra ez sokat jelentett és ez a két hónap alatt nem csak a szaktársi kapcsolatunk, hanem a barátságunk is sokkal szorosabbá fonódott össze. Ez a szakmai gyakorlat ébresztett rá arra, hogy jó utazgatni, új embereket megismerni, új barátságokat kötni, és arra is megtanított, hogy egy nehéz helyzetben attól is kaphatsz segítséget akitől a legkevésbé számítanál. Rengeteg jó élménnyel gazdagodtam ez a két hónap alatt ami nem jöhetett volna létre az Erasmus+ nélkül. Egy kicsit nehezemre esett hazajönni, mert tudom hogy hosszú idő fog eltelni addig míg újra látni fogom az ottani barátokat, de szakmai szempontból és minden más szempontból nagyon megérte ezt a helyet választani. Én, a tapasztaltak után, csak ajánlani tudom minden embernek aki szeretne tanulni, aki szeretné megtudni hogy hogyan kell megvalósítani egy biogazdaságot, mert ez a hely példaértékű.

Köszönetet szeretnék mondani id. Rózsa Péternek és ifj. Rózsa Péternek a hozzáállásukért, kedvességükért, hogy esélyt adtak nekem és a tudásért amit kaptam tőlük, az ott dolgozóknak, mert befogadtak a közösségbe és sokat segítettek a munkában, Valamint köszönet az Erasmus+-nak, hogy megteremtette a lehetőséget ide eljutnom.

 

Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Marosvásárhelyi Kar

Marosvásárhely/Koronka,  Calea Sighișoarei nr. 2.
Postacím: 540485 Târgu-Mureş, O.p. 9, C.p. 4


Tel: +40 265 206 210, fax: +40 265 206 211
E-mail: office@ms.sapientia.ro

btz webdesign