A nyár folyamán részt vettem az Erasmus+ pályázat keretében szervezett nyári gyakorlaton, amelynek helyszínéül Magyarországot választottam. Némi keresgélés után rátaláltam egy budapesti tájépítész irodára, a Garten Stúdióra.
A papírmunkák elintézése után sikeresen megkezdtem a gyakorlatot. A cégnél szívélyesen és jókedvvel fogadtak. Sok alkalmazott dolgozik a cégnél, és többékevésbé mindenkivel sikerült megismerkednünk.
Az ottlétem során egy pályázati projektbe vontak be engem és Baróthi Lóránt szaktársamat. A projekten Pálffy Dórával és Szloszjár Györggyel, az egyik vezetővel dolgoztunk együtt. Nagyon hálás vagyok, hogy ilyen tapasztalt emberekkel dolgozhattam együtt, mint Gyuri. Hihetetlen, hogy mekkora szakértelemmel rendelkezik, persze ehhez az is hozzájárult, hogy régóta űzi a szakmát.
A projektet azzal kezdtük, hogy közösen kimentünk a helyszínre, és körbejártuk. Elmesélték a terület történetét, hogy korábban mire használták, illetve napjainkban milyen funkciókat lát el. Méreteket vettünk fel, és fényképeket készítettünk. Ez az egyik legfontosabb teedndő, mielőtt a tervek elkészülnének. Lézeres mérővel, laptoppal, mérőszalaggal, írószerrel, papírral érkeztünk a helyszínre, hogy a lehető legpontosabban tudjuk felmérni, lerajzolni, fotózni, elkészíteni minden helyszíni képet, hogy az irodában aztán nekiláthassunk a tervezésnek.
A projekt során együtt dolgoztunk egy építész céggel is, akikkel folyamatos kapcsolatban álltunk. Nagy élmény volt, hogy szinte napi szinten részt vehettünk a megbeszéléseken és egyeztetéseken.
A munkálatok során figyelembe vették a mi ötleteinket és meglátásainkat is, elmondták a sajátjukat, és közösen finomítottunk rajtuk. Sok ötletünket fel is használták, ami nagy örömmel töltött el. Tetszett, hogy mindent átbeszéltünk, és arra törekedtek, hogy mindkettőnk ötleteiből beépítsenek elemeket.
A munkában aktívan részt vettünk: dolgoztunk AutoCAD-ben, Photoshopban és PowerPointban. A programok használata már ismerős volt számunkra, mégis minden nap tudtunk valami újat felfedezni, valami újdonságot tanulni ezekben. Egy igazán aktív időszakon mentünk keresztül.
A munkát javarészt felosztottuk egymás között Lórival. Mindketten végeztünk analíziseket, és a helyszínrajz elkészítésében is közösen dolgoztunk. Az én személyes feladatom egy prezentáció elkészítése volt, amelyet az építészek számára Kellett bemutatnom, a tervezett funkciókkal és előképekkel. Elsőre egyszerű feladatnak tűnt, és annak is gondoltam, de a cégnél nagyon részletes és precíz munkát vártak el. Ez eleinte kihívást jelentett, de pontosan ezért mentem, hogy tanuljak és fejlődjek. A bemutatót többször is újra kellett készítenem, hogy minden lehetséges hibát
kiküszöböljünk. Ennek köszönhetően sokkal alaposabban és figyelmesebben fogok tudni dolgozni a jövőben.
Az egyetlen nehézséget talán az okozta, hogy a kis csoportvezetőnk, Dóri, a Balaton mellett lakik, ezért távmunka formájában dolgozott. Az elején kicsit nehézkes volt, amíg megszoktuk a Discord használatát, de kis idő elteltével belejöttünk, és már nem okozott problémát, csak az elején volt kissé döcögős. Végsősoron, így is hatékony, eredményes munkát lehet végezni, ha nincs a csapat minden tagja egy irodában, ez is jó tanulság volt számomra.
A cég kutyabarát munkahely, így a dolgozók magukkal hozhatják kedvenceiket. Ilyen cégnél még nem jártam, ezért eleinte furcsa volt, de hamar megszoktam a barátságos Gubanc, Mányoki Bence kutyájának jelenlétét.
A gyakorlat során nagyszerű embereket ismerhettem meg, amiért nagyon hálás vagyok. Egy kiváló csapathoz volt szerencsém bekerülni, és tőlük tanulni. Őszintén szólva, ha valaki egy évvel ezelőtt azt mondja, hogy a Garten Stúdióban gyakornokoskodhatok, talán el sem hittem volna. Nagy megtiszteltetés volt, és bátran ajánlom őket bárkinek.
Óriási élmény volt idén Budapesten lenni. Sok érdekes helyen jártunk, kalandoztunk, és bóklásztunk. Az egyik legnagyobb élmény az augusztus 20-ai ünnepség volt. Nemcsak a rendezvény volt nagyszerű, hanem az is, hogy milyen korán Kellett kimenni, hogy jó helyet találjunk, majd az időjárással dacolva sem hagytuk el a helyünket.
Nemcsak Budapesten jártunk, hanem ellátogattunk Tatára is, amely 68 km-re fekszik a fővárostól. Gyönyörű, lélegzetelállító város, és nekem a kedvenc magyar városom lett. Mesébe illő tavai és vára van. Mi az angolkertet látogattuk meg, ahol láttunk török mecsetet, pálmaházat, romokat és barlangot is. Egy közeli templomban még egy kiállítást is megnéztünk, ahol a zene és a szépművészet találkozását mutatták be.
Nagyon érdekes és szokatlan volt, és szerencsénk is volt, mivel ez volt a kiállítás utolsó napja, amit éppen el tudtunk csípni. Kár lett volna kihagyni.
Összességében egy izgalmas, tanulságos és kimerítő nyáron vagyok túl, és nagyon hálás vagyok az Erasmus+ programnak, hogy mindezt lehetővé tette számomra.
Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.
Marosvásárhelyi Kar
Marosvásárhely/Koronka, Calea Sighișoarei nr. 2.
Postacím: 540485 Târgu-Mureş, O.p. 9, C.p. 4
Tel: +40 265 206 210, fax: +40 265 206 211
E-mail: office@ms.sapientia.ro